Fyzická aktivita
Pravidelný pohyb posílí vaše výsledky nejen efektivnějším spalováním tukových zásob, ale zlepší i vaše metabolické parametry. Ideální je zařadit aerobní aktivitu (např. rychlá chůze, nordic walking, kolo, běh, kardiozóna v posilovně) 2x týdně po dobu 40-60 minut ve středním tempu. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a momentální fyzické zdatnosti. Obecně platí, že pokud nejste zvyklí se pohybovat vůbec, musíte začít postupně (například chůzí) a zátěž pomalu přidávat. O volbě fyzické aktivity vhodné právě pro vás se můžete poradit s námi nebo s některým ze zkušených fitness trenérů.
Spánek
Většina lidí se domnívá, že přílišné množství spánku podporuje přibírání na váze. Mnoho studií z posledních let prokázalo, že je tomu přesně naopak.
Z hlediska vzniku nadváhy a obezity je rizikem i prostý nedostatek nočního spánku, který způsobuje větší hlad a zvyšuje chuť na sladké. V praxi to dokládají lidé pracující na noční směny a maminky vstávající několikrát za noc ke kojencům.
Jedna z největších studií (více než 3000 lidí) prokázala, že délka spánku a riziko vzniku obezity jsou v těsném vztahu. Byl sledován vždy počet obézních (BMI nad 30) a celkový počet hodin „naspaných“ v noci. Účastníci studie byli rozděleni do skupin podle délky nočního spánku: pod 5 hodin, 5-6 hodin, 6-7 hodin, 7-8 hodin.
Studie ukázala na významné rozdíly mezi skupinami:
Délka nočního spánku Výskyt obezity (BMI nad 30)
7-8 hodin – 21 %
6-7 hodin – 23 %
5-6 hodin – 28 %
méně než 5 hodin – 37 %
Otázkou je, jakým mechanismem k přibírání u „nespavců“ dochází. Příčin je možná více, ale zatím lze víceméně s jistotou tvrdit, že u těchto lidí klesá hladina leptinu (hormonu, který zvyšuje výdej energie). Naopak stoupá produkce ghrelinu, hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu i vnímání pocitu hladu. V souvislosti s poklesem hladiny leptinu klesá citlivost tkání k inzulínu, což vede k příjmu vyššího množství potravy.
Zdroj: www.nutricare.cz