Co je to proteinová dieta?

victusProteinová dieta je relativně stará a léty prověřená metoda redukce hmotnosti. Proteinová nebo také bílkovinná či ketogenní dieta byla podrobně popsána před více než 40-ti lety a za jejího otce je považován profesor Harvardovy univerzity George L. Blackburn, M. D., Ph. D. Proteinová dieta je již několik desetiletí běžně rozšířenou a používanou metodou zejména v USA, Kanadě nebo Francii, kde také probíhaly rozsáhlé výzkumy a studie.

 Proteinová dieta – základní princip

Proteinová dieta funguje velmi jednoduše. Princip spočívá v tom, že nahradíte 2 – 3 pravá jídla speciálními proteinovými pokrmy (nikoliv doplňky stravy) s nízkou energetickou hodnotou a s výrazně omezeným obsahem tuků a cukrů. Díky tomu se v organismu navodí stav ketózy (proto také ketogenní dieta). Tento specifický metabolický proces zajišťuje přednostní odbourávání tukových zásob.

 Jaké výhody má proteinová dieta?

 • Jedná se o zdravou a bezpečnou metodu hubnutí pod odborným dohledem.
 • Hubnete přiměřeně rychle a především efektivně tukovou tkáň. Díky tomu také dochází k výraznému zlepšení hodnot krevního tuku jako je cholesterol, triglyceridy apod.
 • Vaše svaly jsou při proteinové dietě ochráněny před úbytkem.
 • Ketóza navozuje pocit sytosti. Naši klienti netrpí hlady!
 • Během proteinové diety budete mít dobrou duševní i tělesnou kondici, někteří klienti dokonce hovoří o mírném euforickém účinku a velmi dobré náladě. Díky tomu je hubnutí příjemnější a mnohem lépe zvladatelné.
 • Proteinová dieta má několik fází. Během nich se naučíte vybírat si do jídelníčku správné potraviny, zdravě si je připravovat, dodržovat pitný režim a pravidelně se hýbat. Díky nám změníte svůj životní styl natrvalo.

Proteinová dieta – co vlastně jíte?

Během proteinové diety budete konzumovat speciální pokrmy, které svým složením odpovídají zásadám výživy se zvýšeným obsahem proteinů a sníženým obsahem cukrů a tuků. V naší nabídce je široká paleta jídel, chutí a příchutí, ze kterých si vybere opravdu každý. Příprava jídel je jednoduchá a časově nenáročná. V proteinové dietě budete jíst například omelety, těstoviny, chleba, širokou nabídku polévek, vynikající dezerty nebo nápoje. Pro milovníky sladkého jsme připravili puding nebo sladké tyčinky. Veškerá jídla jsou vyráběna v Kanadě a Francii výhradně z přírodních surovin (vaječný bílek, sója). Nejedná se o doplňky výživy! Jedná se o plnohodnotné a příslušnými orgány schválené jídlo určené pro redukci hmotnosti.

Pro Vaši základní představu o proteinovém jídle doporučujeme navštívit náš eshop s proteinovým jídlem určeným pro hubnutí on-line. Pokud se rozhodnete hubnout pod dohledem specialisty v některém z našich lékařských center proteinové diety, budete mít možnost vybrat si z více než 80-ti druhů proteinových jídel, která jsou určeny výhradně pro ambulantní použití v centru.

Proteinová dieta má tři až čtyři fáze

Podle velikosti potřebné redukce hmotnosti nasazujeme proteinovou dietu zpravidla ve třech nebo čtyřech fázích. Jednotlivé fáze se od sebe liší především počtem speciálních proteinových jídel a vlastních jídel, energetickou hodnotou (která se postupně zvyšuje) a množstvím sacharidů. O počtu fází a jejich trvání rozhoduje vždy nutriční specialista na základě vyšetření a vývoje redukce hmotnosti. Pro základní představu uvádíme modelový příklad nejběžnější diety se čtyřmi fázemi, kterou používáme zpravidla u redukcí nad  8 – 10 kg. Délka jednotlivých fází se liší podle velikosti redukce (větší redukce = delší fáze) a podle průběhu redukce. Nastavení diety je vždy individuální a v zásadě neexistují dvě stejné proteinové diety!

1. fáze proteinové diety – fáze s nejsilnějším redukčním efektem – užíváme také jako startovací fázi.
4 speciální proteinová jídla + vybraná zelenina a dostatek tekutin
Co je vybraná zelenina: Prakticky veškerá zelenina mimo mrkve, rajčat, papriky, kedlubny, kukuřice a luštěnin.

2. fáze proteinové diety – redukční fáze
3 speciální proteinová jídla + 1 vlastní „pravé“ jídlo + vybraná zelenina a dostatek tekutin

Co je „pravé jídlo“: Mezi pravé jídlo počítáme především šetrně upravená libová bílá masa (kuřecí prsa, krůtí prsa, netučné ryby…). Zpravidla je připravujeme na vodě, v páře apod. Jako přílohu můžeme zvolit povolenou zeleninu (vařenou, syrovou, osmahnutou, dušenou). Hmotnost připravovaného masa je 150 g v syrovém stavu.
Co je vybraná zelenina: Prakticky veškerá zelenina mimo mrkve, papriky, kedlubny, kukuřice a luštěnin.

Příklad jídelníčku v 2. fázi:

 • Snídaně: 1 proteinové jídlo
 • Dopolední svačina: povolená zelenina
 • Oběd: 1 proteinové jídlo
 • Odpolední svačina: 1 proteinové jídlo (zpravidla tyčinka)
 • Večeře: Vlastní „pravé jídlo“


3. fáze proteinové diety – přechodná stabilizační fáze
2 speciální proteinová jídla + 2 vlastní „pravá jídla“ + vybraná zelenina a dostatek tekutin

Proti 1. fázi proteinové diety přidáváme navíc např. nízkotučný jogurt, jeden kousek ovoce, libovou kuřecí šunku….. 3. fáze je zpravidla minimálně o polovinu delší než fáze druhá.

4. fáze proteinové diety – dlouhodobě stabilizační fáze
1 speciální proteinové jídlo + 3 vlastní „pravá jídla“ + vybraná zelenina a dostatek tekutin

Poslední fázi zpravidla „ladíme“ vždy individuálně na základě konkrétních konzultací s nutričním terapeutem a na základě individuálních potřeb a chuťových preferencí klienta. Během této fáze nastavujeme jídelníček, který bude již trvalý. Edukujeme klienta ve „zbožíznalství“ potravin atd.

Přestože existuje výše uvedený obecný postup proteinové diety, v zásadě platí, že pro každého klienta je dieta sestavena individuálně a vlastně neexistují dva klienti s úplně shodným režimem proteinové diety. Proteinovou dietu, její charakter, délku jednotlivých fází určuje vždy nutriční terapeut na základě vyšetření, vývoje redukce a stavu klienta.

Kolik mě bude stát proteinová dieta?

Cena jídla závisí na množství resp. počtu jídel za den, které Vám doporučí výživový terapeut na základě odborného vyšetření. Náklady na proteinové jídlo postupně klesají podle toho, jak se snižuje tělesná hmotnost pacienta. S přechodem do další fáze diety se zpravidla snižuje počet proteinových jídel za den. Při kalkulaci nákladů je třeba zvážit, kolik utratíte za běžné jídlo, protože to musíte od ceny proteinového jídla odečíst – někteří klienti dokonce i ušetří. Náklady na proteinové jídlo se v úvodní fázi pohybují přibližně mezi 200 – 300 Kč za jeden den. Je třeba zdůraznit, že se jedná o velmi komfortní formu proteinové diety, která vyžaduje jen minimum času a kuchařských dovedností při přípravě pokrmů.

Náš nutriční terapeut Vám může připravit i individuální program, kde je možné náklady snížit – náš přístup ke klientovi je vždy individuální. Nicméně je třeba zdůraznit, že zdravá a kvalitní redukce hmotnosti pod odborným vedením nemůže být zdarma a s určitými náklady je třeba počítat.

Pro koho je proteinová dieta vhodná

Proteinová dieta je vhodná pro každého, kdo chce efektivně redukovat svoji hmotnost. Proteinovou dietu lze nasadit pro redukci několika kilogramů (tzv. do plavek), především pak při střední i těžké obezitě, kdy je třeba redukovat 15 kg a více. Výjimkou nejsou ani redukce na úrovni 50-ti a více kg.

Kontraindikace proteinové diety

Proteinová dieta se nedoporučuje pro obézní děti, dospívající, těhotné ženy a kojící matky. Dále není vhodná pro pacienty s jaterní a renální insuficiencí, případně s hematologickým nebo maligním onemocněním. Nasazení diety je indikováno na základě vstupní konzultace a doporučení lékaře.

Zdroj: www.victus.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..