Jíst zdravě není tak těžké. V praxi to znamená znát základní zásady správné výživy a podle nich si také vybírat potraviny. Neocenitelným vodítkem jsou informace o nutričním složení na obalech výrobků.
Z hlediska nutričního složení výrobku je zpravidla uváděna informace o energetické hodnotě a obsahu hlavních živin (bílkovin, tuků, sacharidů). Energetická hodnota je udávána jak v kilokaloriích (kcal), tak kilojoulech (kJ). Hodnota vyjádřená v kcal je nižší, protože 1 kcal = 4,1 kJ. U tuků bývá uváděn nejen celkový obsah tuků, ale i zastoupení nasycených a nenasycených mastných kyselin z jejich celkového množství. To je velmi užitečná informace, protože nasycené tuky v nadbytečném množství zvyšují hladinu tuků a cholesterolu v krvi a jejich příjem je potřeba si bedlivě hlídat. Stejně tak u sacharidů najdete informace o tom, kolik sacharidů obsahuje výrobek celkem a jaké množství představují jednoduché sacharidy. Jednoduché sacharidy přijímané v nadbytku jednoznačně přispívají ke vzniku nadváhy a obezity, jsou rizikové i z hledika vzniku zubního kazu. Mnozí výrobci uvádějí i obsah vlákniny, sodíku, vitamínů a minerálních látek, pokud je daná potravina obsahuje. Uváděné údaje jsou vždy vztaženy na 100 g výrobku, často i na 1 porci.
Informace o nutričním složení výrobku vám umožní si vybrat na základě srovnání jednotlivých výrobků ten nejvhodnější. Příkladem jsou mléčné výrobky, kde je dobré sledovat a porovnávat nejen obsah energie a tuků, ale i obsah jednoduchých sacharidů, abyste si zbytečně nezvyšovali energetický příjem. Ti, kdo potřebují hubnout, si tedy raději vyberou nedoslazovaný jogurt nebo dají přednost jogurtu s přídavkem náhradních sladidel. Dalším příkladem jsou snídaňové cereálie. Zde sledujte především obsah vlákniny, jednoduchých sacharidů, nasycených tuků a překvapivě také sodíku. Dobré snídaňové cereálie by měly mít co nejvyšší obsah vlákniny, co nejméně přidaného cukru a nízký podíl nasycených tuků a sodíku.
U řady výrobků je u informací o obsahu energie, živin, vitamínů atd. uváděno i procento z DDD (doporučená denní dávka). Co vlastně DDD znamená? DDD udává, kolik energie, živin, musíme přijmout během dne, abychom si udrželi dobré zdraví. Potřeby organismu se ale různí podle věku a pohlaví, proto i DDD jsou odlišné pro jednotlivé věkové skupiny a pro muže a ženy. V podstatě stejnou definici jako DDD má i označení GDA (Guideline Daily Amounts). GDA poskytuje detailní informace o obsahu energie, hlavních živin, vlákniny a sodíku v jedné porci nebo v 1 kusu výrobku a o jeho procentuálním podílu na doporučeném denním množství. Pro potřeby značení na obalech výrobku GDA odpovídá 8400 kJ (2000 kcal), což je energetická hodnota přiměřená pro zdravou dospělou ženu o průměrné tělesné hmotnosti a střední fyzické aktivity.
Zdroj: www.rekondice.cz