Držíte dietu? Pak nepijte alkohol!

rekondiceHubnutí je spojeno s častým odříkáním. Při redukci váhy se doporučuje omezovat nezdravé tuky, sacharidy, apod. Na oslavě narozenin či na zahradní party při dietě tak často tušíme, kterým potravinám bychom se měli raději vyhýbat. Jak je to ale s alkoholem? Snažíte-li se dopracovat k vysněné váze a počítáte-li kalorie každého sousta, nezapomínejte si dávat pozor také při konzumaci oblíbených drinků.

Z výživového hlediska je alkohol prakticky bezcenný, neobsahuje totiž žádné živiny, naopak se v souvislosti s alkoholickými nápoji hovoří o tzv. prázdných kaloriích. Posezení s přáteli vám tak může veškerou snahu o redukci váhy narušit. Alkohol nejen že je sám o sobě vysoce kalorický (1 g alkoholu dodá tělu 29 kJ, pro porovnání 1 g bílkovin nebo sacharidů poskytne 17 kJ), ale také zpomaluje proces hubnutí. Konzumace alkoholu je tedy v rámci redukční diety nevhodná. Nejméně vhodné jsou kalorické míchané nápoje, které jsou často kombinací tvrdého alkoholu, likérů, džusů a sirupů. Hubnutí však neprospívá žádný alkohol, tedy ani pivo či víno. Při snaze o redukci váhy by mělo docházet k požívání alkoholu spíše výjimečně a to v omezeném množství. Pokud se tedy chcete na zábavě vyvarovat vysokému příjmu kalorií, doporučují se dvě deci suchého vína, které obsahuje méně cukru, či vinný střik. Pro pivní nadšence je akceptovatelná jedna „desítka“. Každodenní konzumace, byť v omezeném množství, se však nedoporučuje.

Riziko požívání alkoholu také spočívá v tom, že je často doprovázeno konzumací kalorických jídel, jakými jsou například chipsy, oříšky, sýry, či hamburgery a hotdogy z rychlých občerstvení, téměř zpravidla navíc v pozdních hodinách. Tělo se soustředí na zpracování alkoholu a kalorie, přijaté z takovýchto potravin, se rovnou ukládají do tuků.

Alkohol má za následek také dehydrataci. V případě, že se ho rozhodnete konzumovat, je potřeba doplňovat tekutiny i nealkoholickými nápoji, ideálně vodou.

Alkohol tedy k redukční dietě jednoznačně nepatří. Kromě vysokého množství kalorií totiž odbourávání alkoholu zaměstnává organismus natolik, že se zastavuje spalování tuků a tedy i samotný proces hubnutí. Nemluvě o dalších škodlivých účincích, které alkohol na lidský organismus má. Pokud se alkoholu při redukci váhy přece jen nedokážete vzdát úplně, je potřeba alespoň omezit jeho konzumaci na minimum.

Zdroj: www.rekondice.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..