Motivace

rekondice

K tomu, abyste byli při změně životního stylu úspěšní, nestačí pouze snížit energetický příjem nebo docházet do nějaké poradny. Pilířem úspěchu je především dostatečná MOTIVACE. Pokud chcete hubnout jen proto, že si to přeje váš lékař nebo partner, pravděpodobně neuspějete. Chcete-li přestat hubnout a konečně zhubnout, je nutné CHTÍT. A chtít musíte VY!

Motivů pro změnu může být mnoho – muži na sobě většinou začnou pracovat z důvodu zhoršujícího se zdraví nebo klesající výkonnosti, pro ženy je hnacím motorem touha líbit se, samozřejmě být zdravá, moci si užívat radostí s vnoučaty. Motivace je důležitá také ve chvílích, kdy se vše nedaří podle vašich představ a vy byste to nejraději vzdali.

Pro posílení motivace je dobré si naplánovat odměny za dosažené úspěchy. Za každý úspěch se odměňte „radůstkou“, např. jděte do kina, kupte si něco na sebe, pořiďte si permanentku na plavání.

Vaše snaha však může být zmařena nadměrným očekáváním. Představa, že se vám podaří zhubnout 10 kg během 14 dnů, je sice lákavá, ale nevede k cíli. Pomocí hladovění a nesmyslných diet se vám to sice může podařit, ale v drtivé většině případů poté následuje jo–jo efekt. Přísné diety také vyžadují velké odříkání, které často končí přejídáním, a vy se dostáváte do bludného kruhu – dieta, přejídání, dieta. Mnohem lepší je tedy se spokojit s pozvolným, zato trvalým úbytkem tělesné hmotnosti, ideálně půl kilogramu týdně.

Určete si krátkodobé cíle, které vám pomohou dosáhnout toho, co si přejete.

Takovým cílem může být:

sníst denně alespoň 400 g zeleninyvyměnit bílé pečivo za celozrnnésladkou colu nahradit colou lightjít každý den na 30 minutovou procházku v ostřejším tempukaždý den věnovat 10 minut posilovacím cvikůmpravidelně si měřit krevní tlak

Svůj cíl si poznamenejte do zápisníku. Když se vám jej podaří splnit, odměňte se. Za konkrétní cíl si stanovte konkrétní odměnu.

Vedle těchto krátkodobých cílů je vhodné si stanovit i cíle dlouhodobé – např. celkový očekávaný úbytek 25 kilogramů v průběhu dvou let a celkové zlepšení zdatnosti a výkonnosti pravidelným cvičením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..