Nutrifit radí i seniorům a nemocným

Specifické potřeby výživy seniorů

nutrifit

Stejně jako v jiném životním období, i ve stáří platí, že stravování musí být vyvážené, pestré a s dostatečným množstvím všech potřebných živin. Někdy je možno setkat se s názory starších lidí: „Já už toho moc nepotřebuji. Stačí mi káva s mlékem a rohlík“, ale nedostatečná výživa se vždy nepříznivě odrazí na zdravotním stavu člověka. Ve stáří klesá potřeba energie, ale strava musí být kvalitní (dostatek vitaminů, minerálních látek, bílkovin).

S přibývajícími léty dochází k mnohým fyziologickým změnám organismu (změny chrupu, poruchy trávení, častější výskyt chronických nemocí, užívání léků, pokles fyzické aktivity i soběstačnosti..). Těmto změnám musí být přizpůsoben životní styl včetně stravování, aby byly zachovány požadavky na důležité živiny ve stravě (např. ve vyšším věku lidé málo vycházejí z domu a mohou tak být ohroženi nedostatkem vitaminu D, který se tvoří v kůži při pobytu na slunci a proto musí jeho příjem zvýšit potravinami bohatých na vitamin D; mají také snížený pocit žízně a proto se u nich může snadněji rozvinou dehydratace spojená s bolestmi hlavy, závratěmi, zácpou aj.)

Mnozí již mají nějaká dietní omezení spojená s chorobami. Doporučení se proto musí lišit dle věku, fyzické aktivity, stavu výživy a samozřejmě dle celkového zdravotního stavu. Ozdravění jídelníčku nebo individuální program správného stravování je vhodný v každém věku a vždy uzpůsoben na míru.

Prevence, výživa a režimová doporučení při onemocnění

Doporučil Vám lékař léčebnou dietu, která je vázána na Váš zdravotní stav a nevíte, co můžete a nemůžete jíst? Chcete snížit hladinu cholesterolu? Vědět, co jíst při daném onemocnění (př. osteoporóza, dna, vysoký tlak…)? Nebo byste jen ozdravěním jídelníčku rádi předcházeli vzniku některých chorob?

  • onemocnění srdce a cév (vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak,…)
  • cukrovka 2. typu, metabolický syndrom, obezita
  • osteoporóza
  • onemocnění ledvin
  • nemoci trávicího traktu (žaludku, žlučníku, slinivky,…)
  • nádorová onemocnění
  • zácpa, průjmy, dna
  • PPP (poruchy příjmu potravy)
  • potravinové alergie a intolerance aj.

Pokud si nevíte rady, co můžete a nemůžete jíst při konkrétní dietě nebo užívaných lécích (warfarin aj.), rádi Vám poradíme. Vhodně zvolená strava může pomoci snížit příznaky nemoci, zpomalit progresi onemocnění, eliminovat množství užívaných léků, zlepšit psychický stav nemocného, posílit imunitní systém aj.

Především tzv. civilizační choroby zřídka vznikají následkem působení krátkodobé či jedné příčiny. Často jsou následkem souboru více příčin, jež pramení z dlouhodobého někdy celoživotního „sčítání kroků“ nesprávným směrem (nevhodné stravování, málo pohybu, stres…).

Nikdy není pozdě něco změnit, začněte třeba ozdravěním jídelníčku nebo individuálním programem v poradně NutriFit.

Specifickou skupinou jsou poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie..), což je široký okruh různých patologických způsobů zacházení s jídlem. Jsou velmi vážným onemocněním těla i duše. Jedná o komplex problémů, hlavně psychického rázu (snaha o dokonalost, reakce na neadekvátní komentáře okolí..), ale i neznalosti výživových potřeb organismu. Vše dohromady se pak projeví přílišným lpěním na jedné části životního stylu – stravování. Úspěch léčby závisí do značné míry na včasném rozpoznání těchto problémů a následném vyhledání odborné pomoci.

Zdroj: www.poradnanutrifit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..