Valašskomeziříčští lékaři začali jako první ve Zlínském kraji operovat obézní lidi novou metodou

Lékaři z valašskomeziříčské nemocnice provedli jako první ve Zlínském kraji operaci obézní pacientky účinnější metodou, jedná se o takzvaný by-pass žaludku laparoskopickou metodou. Mluvčí nemocnice Tomáš Želazko informoval, že zákrok je sice náročnější, ale efektivnější.

Prvním pacientem se stala žena z Přerovska, která doposud marně bojovala s nadbytečnými kilogramy. Na Moravě jsou nyní pouze tři pracoviště, kde tento zákrok vykonávají. Operace novou metodou trvá zhruba dvě hodiny a po zákroku je nutná hospitalizace pacienta na pět až sedm dní a poté následuje zvláštní dietní režim.

V Nemocnici Valašské Meziříčí se chirurgickou léčbou obezity zabývají od roku 2005. „Zpočátku jsme prováděli pouze laparoskopickou adjustabilní bandáž žaludku, při které se žaludek přiškrtí silikonovou manžetou do tvaru přesýpacích hodin s možností ovlivňovat průměr manžety. K dalším operačním možnostem léčby patří tubulizace žaludku. Operace spočívá ve výrazném zmenšení žaludku a provádí se rovněž laparoskopickou metodou,“ řekl primář chirurgického oddělení Aleš Bařinka s tím, že nyní v Nemocnici Valašské Meziříčí poprvé přistoupili k laparoskopickému zákroku, který je pro operační tým i pacienta náročnější. „Výkon nevratně vede ke zmenšení žaludku a změně napojení tenkého střeva na žaludek, která omezí vstřebávání živin. Jde o složitější zákrok, ale s dlouhodobějším efektem,“ doplnil Bařinka, který operaci novou metodou prováděl.

Na níže uvedeném obrázku je naznačeno, jak vypadá žaludek před a po by-passu:

gastric bypass

Lékaři z Valašského Meziříčí mají od roku 2005 za sebou již přes 130 bariatrických zákroků, po kterých pacienti do dvou let zhubnou i o 20 až 50 kilogramů. Chirurgická léčba obezity bývá navržena u pacientů zpravidla s vysokým stupněm obezity a nastupuje především tehdy, kdy opakovaně selhala léčba pomocí léků, diet a úpravy životního stylu. „Operace se nedělá proto, aby byl člověk hezký a štíhlý, ale kvůli rizikům zdravotních komplikací, které se k obezitě vážou. Jde o vážnou nemoc, která může postiženému přivodit vážné zdravotní komplikace, jakožto infarkt či mozkovou mrtvici,“ poznamenal primář.

Lékaři upozorňují, že v Česku má problém s nadbytečnými kilogramy už 52 procent populace starší 18 let. Větší procento obézních je mezi ženami, ale muži mají mezi sebou zase více jedinců s nadváhou, která je předstupněm obezity.

Zdroj: MEDIAFAX

3 komentáře u „Valašskomeziříčští lékaři začali jako první ve Zlínském kraji operovat obézní lidi novou metodou“

 1. Bezesporu zajímavá informace. Zajímala by mne dále cena a dostupnost tohoto zákroku a dále možné negativní následky, dále omezení života a stravování po zákroku atd. Děkuji

  1. Dobrý den,
   tiskový mluvčí Nemocnice Valašské Meziříčí pan Tomáš Želazko mi briskně zodpověděl všechny vaše dotazy:

   1) Jaká je cca cena tohoto zákroku a hradí jej některá pojišťovna?
   Cena operace je dle spotřebovaného materiálu kolem 80.000 Kč, což je hrazeno v rámci paušálu nemocnice.

   2) Jak dlouhé jsou objednací termíny na tento zákrok?
   3 – 4 měsíce

   3) Můžete uvést možné negativní následky?
   Jedná se o jeden z nejsložitějších bariatrických zákroků – možnými komplikacemi je krvácení, netěsnost spojení mezi žaludkem a tenkým střevem, netěsnost spojení mezi kličkami tenkého střeva, možnost hnisavých komplikací, neprůchodnost střev v pooperačním období.

   4) Jaká jsou omezení života a stravování po zákroku?
   Po operaci 5 – 10 dnů v nemocnici, 3 – 4 týdny jen na tekuté stravě, pak postupný přechod k normální dietě, intolerance některých potravin je individuální, nutnost jíst po malých porcích 5 – 8x denně, pít mezi jídly, nutnost substituce železa, vápníku a B vitamínu.
   Po fyzické stránce – po zhojení všech ran není žádné fyzické omezení.

 2. dobrý den , zajímalo by mne co vše předchází operaci, jaká vyšetření, kdo ji musí doporučit.
  Děkuji Mičolová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..