Velmi přísné diety

rekondice

Velmi přísné diety jsou z hlediska úspěšnosti redukčního režimu nevhodné. Používají se pouze při léčbě velmi obézních pacientů, a tozásadně pod lékařským dohledem během hospitalizace.

Rizikem dodržování příliš přísných diet je především zpomalení bazálního metabolismu. Proč tomu tak je? Přísné diety sice vedou k rychlému úbytku hmotnosti, ale dochází při nich vedle cíleného úbytku tukové tkáně i k nežádoucí ztrátě svalové hmoty. Svalová tkáň je metabolicky velmi aktivní a spotřebovává energii i za klidových podmínek. Na rozdíl od svalů je tuk metabolicky pasivní, proto je vyšší podíl tukové tkáně z hlediska rychlosti metabolismu nevýhodný.

Na začátku dodržování přísné redukční diety můžete pociťovat radost z ubývajících kilogramů, ale postupně se dostavuje podrážděnost, skleslost a depresivní ladění. I nevýznamné problémy se zdají neřešitelné a vzrůstá potřeba úzkostné sebekontroly nad příjmem jídla. Snažení většinou končí přejedením, výčitkami svědomí z nezvládnuté situace a slibem, že od pondělí se do toho zase dáte.

Problémem je také to, že přísná dieta není dlouhodobě snesitelná a dříve nebo později dochází k návratu k původním stravovacím návykům. A protože si většina chce období odříkání vynahradit, jí ještě o něco víc a také preferuje ve výběru méně vhodná jídla, která si po dlouhou dobu nedopřál. V této chvíli se organismus snaží přijímanou energii maximálně využít a přebytky ukládá do tukových zásob, aby se „předzásobil“ na doby, kdy opět přistoupíte k razantnímu hubnutí. Výsledkem je známý jo-jo efekt spojený s nárůstem tukové tkáně a zároveň s dalším snížením obratu metabolismu. Každá další nevhodná dieta zhoršuje tento stav a hubnutí je těžší a těžší.

A jak tedy zabránit rozvoji energetické úspornosti? Na začátku redukce se doporučuje snížit příjem energie o 2000 – 2500 kJ oproti výchozímu energetickému příjmu. Tento energetický deficit u většiny lidí vede k úbytku hmotnosti o 0,5 – 1 kg/týdně a to zejména na úkor tukové hmoty. Pokud k hubnutí začleníte i pravidelný pohyb, máte vyhráno. Pohybová aktivita zatěžuje svalový aparát, podporuje výdej energie a vzhledem k tomu, že tělo svaly pro pohyb potřebuje, nedochází při hubnutí k jejich ztrátě. Celkový energetický příjem je vhodné rozdělit do 5 porcí. Zabráníte tím pocitům hladu a nebudete vnímat redukční dietu úkorně. Nezapomínejte také na pestrý výběr stavy. Čím bude váš jídelníček bohatší, tím spíš si oblíbíte nové stravovací návyky.

Zdroj: www.rekondice.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..